Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
40 – lecie Towarzystwa Przyjaciół Dęblina
Dodał: admin, 21-09-2019 10:20, odsłon: 524

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, służą także zachowaniu języka narodowego i lokalnych obyczajów.

 

Takie cele postawiło sobie w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, działając nieprzerwanie przez 40 lat na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracując z samorządami w rozwoju i promocji miasta Dęblin i regionu.

 

Jubileusz 40-lecia, który miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych 14 września 2019r, był doskonałą okazją do prezentacji dokonań stowarzyszenia oraz uhonorowania najaktywniejszych jego członków i przyznania wyróżnień przyjaciołom oraz instytucjom, jakie od lat wspierają TPD.

 

W jubileuszowej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji kultury i oświaty, ale i jedna z najstarszych organizacji społecznych - Liga Morska i Rzeczna, która funkcjonuje już od 101 lat. Listy gratulacyjne i podziękowania wręczyli m.in: burmistrz Dęblina Beata Siedlecka wraz z Radą Miasta, zarząd Województwa Lubelskiego, zarząd Powiatu Ryckiego, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski, płk nawig. dr Andrzej Marciniuk z Lotniczej Akademii Wojskowej.

 

Uroczystość prowadziła prezes Grażyna Szczepańska, która przybliżyła zgromadzonym osiągnięcia stowarzyszenia oraz dokonania swoich poprzedników.

 

 

Towarzystwo powstało z inicjatywy środowisk wojskowych – ówczesnego Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, gen. bryg. Józefa Kowalskiego (Prezes w latach 1978-1992). W gronie założycieli znaleźli się przede wszystkim żołnierze Sił Powietrznych.

 

 

Prezesami TPD byli ponadto: w 1992 Franciszek Deja, 1999-2005 Andrzej Przedpełski, 2005-2010 Zbigniew Aleksiejczuk, w latach 2010-2018 Jerzy Trzaskowski, a od 2019 roku pani Grażyna Szczepańska.

 

 

Do najważniejszych osiągnięć Stowarzyszenia należy m.in utworzenie wystawy w Bramie Lubelskiej (Twierdza Dęblin) na terenie 1. dęblińskiego batalionu drogowo-mostowego, jak również wydawnictwa regionalne i organizacja wydarzeń kulturalnych (koncerty organowe).

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W dniu 26 maja podczas XXX Sesji Rady Miasta Dęblin uczennice klas V Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohater&...
Z okazji Dnia Działacza Kultury pragnę przekazać najserdeczniejsze życzenia, podziękowania oraz wyrazy uz...
Niestety sytuacja epidemiologiczna i decyzje na szczeblu rządowym spowodowały, że Monika Bąkała, dyrektor...
Radni Powiatu Ryckiego postanowili wspomóc placówki medyczne powiatu ryckiego.   Za...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
GINEKOLOG - Cały zakres usług Zapraszamy !!!!
Witam. GINEKOLOG oferuje cały zakres usług tanio . Szybkie terminy !!!! TEL 663-951-936 ZAPRASZAMY
Szczegóły ogłoszenia

Testy Multiselect
Witamy. Jesteśmy firmą zajmującą się od ponad 15 lat testami do Policji i wszystkim co związane z rekrutacją do Policji. Posi...
Szczegóły ogłoszenia

Luksusowe Kosmetyki i Perfumy Online
Sephora jest jedną z największych sieci perfumerii w Europie. Od 1998 roku jest obecna w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce ...
Szczegóły ogłoszenia

Na wymiar - kraty pomostowe, wema, stopnie schodowe Dęblin
Od lat zapewniamy Państwu profesjonalną obsługę w zakresie dystrybucji najlepszych wyrobów stalowych. Specjalizujemy się w do...
Szczegóły ogłoszenia

Nie patrz na metrykę! Niemiecki dla dojrzałych przez Skype
Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język niemiecki ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość t...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook