Dzisiaj jest sobota, 28 marca 2020 r., 88 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka Dęblin
Wiatr od morza- Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko
Dodał: admin, 10-01-2020 13:20, odsłon: 314

15 lipca 1920 r. został wykonany pierwszy lot samolotu z polskiej Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Tak rozpoczęła się stuletnia historia polskiego lotnictwa morskiego, którego utworzenie miało ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i symbolicznym powrotem Polski nad Bałtyk- 10 lutego 1920 roku.

 

Rok 2020 przynosi dla polskiej historii kilka ważnych rocznic: 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku przez generała Józefa Hallera oraz stulecie powstania lotnictwa morskiego.

 

Rocznice te będą patronować kilku wydarzeniom, na które zapraszamy pasjonatów lotnictwa i historii, do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Drugą dekadę XXI wieku inaugurujemy spotkaniem pt. „Wiatr od morza”  we wtorek 14 stycznia 2020 roku. Gośćmi będą prawdziwi ludzie morza: Mira Urbaniak i Tadeusz Waśko.

 

W programie spotkania zaplanowano krótką gawędę o morskiej historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków. Oba rody w okresie dwudziestolecia międzywojennego krętymi ścieżkami dotarły nad morze i związały się z Gdynią. W opowieści znajdą się również wątki związane z Morskim Dywizjonem Lotniczym.

 

Następnie wypłyniemy w długi rejs  i posłuchamy o duchu swobody ukrytym w żaglach i wietrze, tworzeniu się Polski niepodległej i morskiej oraz jej bohaterach, historii oraz tradycji regat Wielkich Żaglowców, poznamy morski ceremoniał. A gdy zawiniemy do portu, zacumujemy żaglowiec – udamy się do najbliższej tawerny na:  śpiewy szantowe, tańce przy muzyce folkowej, konkursy, wspomnienia o przyjaciołach co nie wrócili z morza.

 

Informacje o prelegentach:

 

Mira Urbaniak

–   żeglarz, dziennikarz,  członkini Bractwa Kaphornowców , polarnik, uczestniczka rejsów żaglowcami: DAR MŁODZIEŻY, ZAWISZA CZARNY, ORP ISKRA, FRYDERYK CHOPIN oraz rejsów na Spitsbergen i do Antarktyki. Aktywnie działająca na rzecz środowiska żeglarskiego, organizator wydarzeń kulturalnych oraz żeglarskich – m.in. zlotów wielkich żaglowców w Gdyni i Szczecinie- Tail Ship Races, prowadziła Uniwersytet pod żaglami w Helu, obecnie realizuje programy adresowane do seniorów „Senior Sailor”. Autorka książek o tematyce morskiej.  Jej najnowsza książka Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. Autorka vloga „Mira na wachcie”.

 

Tadeusz Waśko. AHOJ!          

– animator kultury, popularyzator kuchni regionalnej, twórca i realizator wydarzeń historycznych oraz morskich, rekonstruktor; autor programów edukacyjnych: „Piracka Przygoda”, „Wojskowa Przygoda”, „Pod żaglami historii”. Od ponad 20 lat prowadzi programy edukacyjne w zabytkowej Reducie Solnej w Kołobrzegu.

 

Zapraszamy: 14.01.2020 – wtorek- godzina 17.00 do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Aplikacja „Kwarantanna domowa” - szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla objętych...
Fot. Dęblin24
Od piątku 28 marca w miastach Polski pojawiły się policyjne radiowozy, które patrolując popularne ...
Ograniczenia w przekraczaniu granic. Dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP W związku z wej...
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Jak obniżyć podatek 50 przykładów
To zaczynamy. Zanim jednak przejdę do listy kosztów , pamiętaj, by za każdym razem sprawdzić, czy konkretny wydatek możesz zali...
Szczegóły ogłoszenia

Betterware - zostań jedną z nas
Dołącz do konsultantek Betterware. Sprzedawaj produkty ułatwiające codzienne życie. Możesz promować online, wtedy praca jest ...
Szczegóły ogłoszenia

Angielski przez Internet dla pracujących i zabieganych
Jeśli jesteś na tym serwisie w kategorii język angielski to masz swoje powody. Uczyłaś się lub uczysz angielskiego z mniejszym ...
Szczegóły ogłoszenia

Zaszyfrowana baza danych MSSQL to nie problem
Naszą specjalnością jest naprawa baz danych uszkodzonych przez wirusy szyfrujące tzw. cryptolockery, ransomware oraz inne typy w...
Szczegóły ogłoszenia

Czarna Kostka Bazaltowa, Granitowa
Czarna kostka bazaltowa, cięta z 6 stron, góra płomieniowana 10cmx10cmx6cm - 330zł/m2 netto 10cmx10cmx8cm - 350zł/m2 netto ...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook