Dzisiaj jest środa, 28 października 2020 r., 302 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
ZAŚLUBIENI Z WISŁĄ W DĘBLINIE
Dodał: admin, 22-09-2020 16:21, odsłon: 289

W sobotę 19 września br. po raz czwarty w Dęblinie miały miejsce uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania były Europejskie Dni Dziedzictwa.

 

Wydarzenie wpisało się w obchody Roku Stulecia Zaślubin Polski z Morzem. Ten akt patriotyczny z 19 lutego 1920 roku miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat.  

 

Przysięga na wierność królowej polskich rzek nawiązywała do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga”.

W tym dniu z inicjatywy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Pawła Pawłowskiego – została uroczyście odsłonięta replika słupa zaślubin, podczas IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie – Europejskich Dni Dziedzictwa. Fundatorem repliki jest Instytut Pamięci Narodowej, a orędownikiem sfinansowania inwestycji jest Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Replikę słupa wykonali Piotr Gola i Alfred Kochnke z Pucka. Słup został posadowiony na terenie Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie, nad brzegiem rzeki Wisły, w uzgodnieniu z dyrektorem Moniką Żmudą.

 

Uroczystości patronowały: Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  oraz Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblina.

Uroczystemu odsłonięciu słupa zaślubin towarzyszyła ceremonia Zaślubin z Wisłą w Dęblinie, którą prowadził kmdr SG Marek Padjas – Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. W roli generała broni Józefa Hallera wystąpił Sławomir Jodełka, w asyście uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i tancerek z Zespołu Mala Rewia Taneczna. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod kierownictwem kapelmistrza kpt. Andrzeja Greszty. Licznie zebrani mieszkańcy Dęblina i Powiatu Ryckiego dokonali uroczystej przysięgi  Na wierność Królowej Polskich Rzek.

 

 

Poprzez symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą chcieliśmy przedstawić „drogę” jaką pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen. broni Józef Haller, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat – Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

Była to także okazja do prezentacji „naszej drogi”-  wiślanej drogi wodnej, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw, w tym mieszkańców Dęblina. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.

 

W uroczystości odsłonięcia Słupa Zaślubin z Wisłą w Dęblinie uczestniczyli: Wicemarszałek Sejmu RP- Pani Małgorzata Gosiewska, Burmistrz Dęblina- Pani Beata Siedlecka, Burmistrz Miasta Puck- Hanna Pruchniewska, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej- Pan Mateusz Szpytma, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Grotmasz Bractwa Kaphornowców – kmdr SG Marek Padjas, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie- pani Monika Żdmuda oraz Paweł Pawłowski- Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

 

Słup został poświęcony przez ks. płk Mariusza Stolarczyka- proboszcza Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie. Po odsłonięciu słupa, podpisane zostały okolicznościowe Akty potwierdzające to wydarzenie. Muzeum Sił Powietrznych zostało wyróżnione przez Miasto Puck medalem oraz pierścieniem z okazji 100-lecia Zaślubin z Morzem.

 

Druga część wydarzenia miała miejsce nad rzeką Wisłą, gdzie poczty sztandarowe złożyły uroczystą rotę przysięgi. Następnie zostały zamoczone flagi czterech miast: Dęblina, Kołobrzegu, Wyszkowa i Pucka oraz sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśni „Morze nasze morze” oraz „Hymn do Bałtyku”. Nad Wisłą pojawił się także lotniczy akcent w postaci przelotu historycznego samolotu Fi 156 Storch, który pilotował pan Błażej Piech -Mistrz Świata w klasie WL1 (motolotnie jednoosobowe).

 

 

Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy poplenerowej „Wiślane krajobrazy” uczestników warsztatów malarstwa zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury. Swoją książkę „zaślubiny z morzem w Pucku 1920” prezentował  pan Józef Wąsiewski. Na stoisku Poczty Polskiej można było zakupić walory filatelistyczne (karty, znaczki) z okolicznościowym datownikiem. Mieszkańcy mogli także zapoznać się z ofertą i uzbrojeniem Wojsk Obrony Terytorialnej (22 Batalion lekkiej Piechoty), wziąć udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez Piracką Przygodę i warsztatach ceramicznych oraz obejrzeć spektakl „Balladyna”. Odbyło się także zakończenie sezonu wodnego na Przystani w Dęblinie.

 

Specjalnie z okazji Zaślubin z Wisłą, żołnierze z 1 batalionu drogowo mostowego przygotowali pokaz ćwiczeń ewakuacji z terenów zagrożonych na pojazdach typu PTS.

 

 

Tekst: Muzeum Sił Powietrznych

Zdjęcia: Miasto Dęblin

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
  W związku z otwarciem nowego skrzydła szpitalnego w radomskim areszcie Służba Więzienna poszukuje...
W imieniu całej społeczności SOSW w Dęblinie pragnę podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym ok...
Przy lubelskich szpitalach działa już osiem punktów wymazowych w pełni prowadzonych przez żołnierz...
Zgodnie z zapisami umowy na dostawę samolotów szkolenia zaawansowanego dla Sił Powietrznych RP, ro...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
FARMASI szukamy nowych Konsultantów, Liderów
Zapraszam serdecznie do współpracy z firmą Farmasi ! Znana marka działająca od wielu lat na światowych rynkach i wkracza do...
Szczegóły ogłoszenia

Prace ogólnobudowlane od zaraz. Dęblin
Poszukuję 2-3 osób do robót ogólnobudowalnych w Dęblinie. Kontakt 606 209 109
Szczegóły ogłoszenia

Serwis sprzętu sportowego w siłowniach szkolnych Dęblin
Serwis sprzętu sportowego w siłowniach szkolnych, miejskich ośrodkach sportu, urzędach państwowych, jednostkach wojskowych, hote...
Szczegóły ogłoszenia

Skutecznie nauczę Cię niemieckiego przez Skype
Dzień dobry/Guten Tag przeczytaj moją historię nauki niemieckiego przez Skype. Zajmie Ci to 2 minuty. Nazywam się Jolanta i...
Szczegóły ogłoszenia

Rębak walcowy R120 C330 C360 cena brutto z TRANSPORTEM
RĘBAK R120 6 NOŻOWY Najnowszy model 2020 Cena 3950 BRUTTO ( z kołem zamachowym i osłoną 4500) TRANSPORT GRATIS WORKOWNICA W C...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook