Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadający na 23 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii Wiślana dnia 19 kwietnia 2024r. odbyła się uroczystość: „Czytelnik Roku 2023”.
Wyróżnieni zostali najlepsi czytelnicy, którzy w 2023 roku przeczytali największą ilość książek. Wyróżnienia mają na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
11 kwietnia bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Wiślana odwiedziła Zespół Szkolno –Przedszkolny nr 3 w Dęblinie.
Przedszkolaki wysłuchały książeczek: „Franek jest niecierpliwy ” i „Franek szuka odwagi” Kasi Keller, „Legendy Polskie” Grądzkiej Magdaleny.
Na zakończenie dzieci pięknie podziękowały bibliotekarce i zaprosiły ją na następną wizytę z kuferkiem książek.
Światowy Dzień Ziemibył okazją do spotkania z uczniami kl. III Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Nr. 3 w Dęblinie.
Dnia 22 kwietnia 2024 roku uczniowie wraz z wychowawcą przybyli do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Rycice, aby pogłębić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i zastanowić się, co jeszcze możemy zrobić aby żyć w czystym i zdrowym środowisku.
11 kwietnia odbył się XII Powiatowy Festiwal Dziecięcej Piosenki Ludowej „Gaik” w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta rycki Dariusz Szczygielski i burmistrz Dęblina Beata Siedlecka.
Na scenie w kategorii klas I – III szkół podstawowych zaprezentowało się 27 wykonawców z różnych szkół powiatu ryckiego. Po pełnych emocji i ekspresji prezentacjach wokalnych Maria Potas z klasy 1a zdobyła 1 miejsce, a Ela Mitura również z klasy 1a została wyróżniona.
Tradycja poszukiwania jajek w Wielką Sobotę to radość, zabawa i wspólne spędzanie czasu.
W sobotę 30 marca Zarząd Osiedla Stawy wraz z mieszkańcami zorganizowali świąteczne wydarzenie pod nazwą "Ale "jaja" to już wiosna!".
Podczas spotkania zaplanowano dzieciom poszukiwanie wielkanocnych jajek, quiz pisankowy oraz wspólne ognisko. Każde dziecko, które brało udział w zabawie otrzymało "garść" słodkości.
Na osiedlowej imprezie odbyło się również uroczyste otwarcie nowopowstałej siłowni plenerowej. Czerwoną wstęgę, wspólnie z Przewodniczącym osiedla przecięła Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka.
Od 27 lutego w naszej bibliotece gości wystawa objazdowa „Lubelskie DNA”, przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, na podstawie jej zbiorów.
Została opracowana przez pracowników Działu Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, którzy zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem piśmiennictwa na temat Lubelszczyzny.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.
Włączając się w obchody Światowego Dnia Poezji, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie oraz Filia Wiślana, we współpracy z działającymi przy placówkach Dyskusyjnymi Klubami Książki, przygotowała wieczór poezji pod hasłem „Poezją otuleni”. Dzięki temu, mieliśmy okazję przeżyć niezapomniane chwile.
Malarze myśli, rzeźbiarze słów, tak można określić poetów, którzy za pośrednictwem strof podzielili się z uczestnikami spotkania swoją wrażliwością, przemyśleniami, nadziejami i lękami. Był to niewątpliwie, magiczny czas, bowiem goście zostali wprowadzeni nie tylko w świat poezji, ale również muzyki.
13 marca bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Wiślana odwiedziła Zespół Szkolno –Przedszkolny nr 3 w Dęblinie.
Grupy 3,4,5,6-latków poznały wiosnę jako porę roku i jej zwiastuny.
Następnie wysłuchały książeczek: „Kicia Kocia – Wiosna” Anity Głowińskiej, „Wiosna Toli” Anny Włodarkiewicz i „Wiosenne zabawy” Natalii Usenko.
W Dęblinie 28 lutego i 1 marca 2024 r. odbędą się „IX Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, na które zaprasza Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, zaprasza mieszkańców Dęblina i okolic do wzięcia udziału w „IX Dęblińskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 28 lutego i 1 marca 2024 r.
W Dęblinie 25 lutego 2024 r. (w niedzielę) odbędą się „Dęblińskie obchody 256. zawiązania konfederacji barskiej”, na które zaprasza Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej.
W programie uroczysta Msza święta o życie wieczne dla konfederatów barskich poległych oraz zmarłych w kraju i podczas zesłania na Syberię, w tym o. carm. Marka Janowicza „Księdza Marka”, Michała Hieronima Krasińskiego – marszałka generalnego konfederacji barskiej w Koronie (cześnika stężyckiego), Józefa Pułaskiego – współtwórcę i marszałka związku wojskowego konfederacji barskiej, Kazimierza Pułaskiego – marszałka konfederacji barskiej (obrońcę Jasnej Góry, bohatera walk o wolność narodu polskiego i amerykańskiego, ojca kawalerii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej); akcja „Zapal Światło Pamięci” przed Pomnikiem Wdzięczności, Pomnikiem Niepodległości, Pomnikiem Sybiraków.Liczymy na obecność tych, którym droga jest pamięć bohaterów konfederacji barskiej.