Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie z dr. hab. Sebastianem Piątkowskim - Głównym specjalistą Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie - Delegatury w Radomiu, który opowie o działalności podziemia niepodległościowego w naszym regionie. Prelekcja połączona będzie z prezentacją filmu.
Sebastian Piątkowski - polski historyk, dr hab. nauk historycznych o specjalności historia najnowsza, archiwistyka. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących historii społeczno-gospodarczej centralnych ziem polskich w XIX i XX wieku.
Link do zaproszenia na stronie MŚP w Dęblinie:
https://muzeumsp.pl/.../polskie-podziemie.../
W Dęblinie 1 marca 2023 r. (w środę) odbędą się „VIII Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, na które zaprasza Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Dowódca Garnizonu Dęblin, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Oddział Instytutu Pamięci w Lublinie-Delegatura w Radomiu, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Dowódca Garnizonu Dęblin, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Oddział Instytutu Pamięci w Lublinie-Delegatura w Radomiu, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, zapraszają mieszkańców Dęblina na „VIII Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 3 marca 2023 r. / środa
Tegoroczną beneficjentką Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2022/2023- na podstawie osiągnięć w roku szkolnym 2021/2022- została uczennica Liceum Ogólnokształcącego - Weronika Dąbrowska z klasy 4b.
Stypendia Premiera RP przyznawane są uczniom szczególnie uzdolnionym i uzyskującym wybitne osiągnięcia edukacyjne.
Uroczysta gala wręczenia stypendiów dla uczniów województwa lubelskiego odbyła się 20 lutego 2023r. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Dnia 20 lutego br. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, poseł na sejm RP Pan Kazimierz Choma, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, wręczyli stypendystom dyplomy Prezesa Rady Ministrów.
Wśród wyróżnionych stypendystów na rok szkolny 2022/2023 znaleźli się uczniowie ZSZ nr 1 – Jakub Bauman kl.4k4 oraz Jakub Kowalczyk kl.2te
W Dęblinie 26 lutego 2023 r. (w niedzielę) odbędą się „Dęblińskie obchody 255. zawiązania konfederacji barskiej”, na które zaprasza Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej.
Burmistrz Miasta Dęblin ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów w placówkach oświatowych na terenie Miasta Dęblin
Szczegółowe informacje o konkursach na stronach BIP Urzędu Miasta Dęblin - linki poniżej:
Konsultacje - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” serdecznie zaprasza Wszystkich Mieszkańców Obszaru LGD do udziału w pracach nad NOWĄ LOKALNĄ STRATEGIĄ ROZWOJU na lata 2023-2027.
Do konsultacji społecznych zapraszamy organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, samorządy, instytucje kultury oraz mieszkańców z obszaru gmin: Ryki, Dęblin, Stężyca, Kłoczew, Nowodwór i Ułęż.
Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania na stronie LGD -> https://www.lokalnagrupadzialania.pl/punkt-konsultacyjny/
24 lutego 2023 r. – minęło rok od bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę oraz od zaangażowania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w operację „Niezawodna Pomoc”. W tym czasie Terytorialsi udzielili wsparcia ponad 2,5 mln uchodźcom i przetransportowali blisko 1600 ton materiałów niezbędnych do udzielania im pomocy.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę społeczeństwo polskie otworzyło szeroko serca i granice dla ukraińskich uchodźców. Wicepremier, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej.
Proaktywna postawa Terytorialsów pozwoliła wojskom operacyjnym skoncentrować wysiłek na zadaniach związanych z zapewnieniem nienaruszalności polskiej granicy, odstraszaniem oraz zapewnieniem swobody działania wojsk własnych i sojuszniczych.
Msze święte i nabożeństwa, debaty, konferencje, wystawy, koncerty, marsze, rajdy, odsłonięte pomniki i tablice pamiątkowe, materiały edukacyjne, to inicjatywy podjęte w całej Polsce, w związku z przypadającą, w br. 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.
Tymi wydarzeniami upamiętniono największy polski zbrojny zryw narodowy XIX w., oddając tym samym hołd powstańcom 1863 r.
W dniach 24-26.02.2023 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie odbędzie się „Biwak myśli braterskiej” zorganizowany przez Hufiec Ryki Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt zaś realizatorem inicjatywy będzie 12 Drużyna Wędrownicza „Infinity”.
Dzień Myśli Braterskiej to świętoprzyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. To dzień urodzin założyciela skautingu, sirRoberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych.