Dzisiaj jest środa, 28 lipca 2021 r., 209 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Żabka
Fontanna – atrakcja czy problem
Dodał: admin, 21-06-2021 15:13, odsłon: 385

Fontanna zlokalizowana w parku przed Urzędem Miasta została wybudowana podczas kadencji burmistrza Stanisława Włodarczyka w ramach realizacji projektu pod nazwą „Rewitalizacja centrum miasta Dęblin wraz z zespołem pałacowo – parkowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

Płyta fontanny jest w kształcie Polski na której zlokalizowanych zostało 16 dysz w miastach wojewódzkich oraz w Dęblinie i Radomiu. Płyty z miastami zostały wykonane z brązu. Dodatkowo fontanna posiada jeszcze 6 dysz zlokalizowanych w zagłębionych nieckach, które odwzorowują rzeki na mapie Polski. Wszystkie dysze są zasilane przez 4 wysokowydajne pompy o łącznej mocy 16 kW.

 

Fontana działa w obiegu zamkniętym, a woda jest filtrowana przez prefiltry zlokalizowane przed każdą z czterech pomp oraz przez pompę obiegową i złoże filtracyjne. Została uruchomiona w 2014 r. Szacunkowa wartość budowy fontanny to ok. 700 tys. zł, a roczny koszt utrzymania fontanny to 30-40 tys. zł. W sezonie letnim zużycie wody w fontannie wynosiło ok. 450 m3.

 

  W trakcie jej eksploatacji dochodziło do licznych awarii, wynikających ze zużycia materiałów takich jak zawory, kołnierze, itp. Ponadtwo rokrocznie trzeba naprawiać notorycznie niszczone oświetlenia ledowe fantanny. W 2019 r. w wyniku uderzenia pioruna elektronika sterująca fontanną uległa całkowitej awarii.

 

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że uruchomienie fontanny wymaga naprawy urządzenia do dozowania wody, uszczelnienia zbiornika wyrównawczego, wymiany dwóch pompek do dozowania środków uzdatniania wody, przeglądu i konserwacji instalacji wodnej, wymiany sond do sprawdzania jakości wody, naprawy oświetlenia w rzekach, przeglądu i konserwacji pomp zasilających dysze oraz oczyszczenia i impregnacji płyty fontanny. Szacunkowy koszt naprawy, uruchomienia i eksploatacji fontanny to ok 60 -80 tys. zł.

 

Władze Dęblina podzielają pogląd mieszkańców, że obiekt fontanny nie jest udany technicznie i nie jest atrakcyjny. Budowa nowej fontanny wiązałaby się z ogromnymi kosztami, zaś mieszkańcy potrzebują nie tylko atrakcji architektonicznych, ale też inwestycji poprawiający ich codzienny byt, takich jak budowa dróg, chodników, kanalizacji, wodociągów, itp. na czym obecnie skupiają się działania miasta.

 

W tym roku Miasto planuje rozpocząć remont fontanny w celu przygotowania jej do uruchomienia w przyszłym sezonie. W tym sezonie letnim planujemy uatrakcyjnić dla mieszkańców plac przed Urzędem poprzez zamontowanie kurtyny wodnej, gdzie bezpiecznie będzie można schłodzić się w upalne dni.

 

 

Beata Siedlecka

Burmistrz Miasta Dęblin

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Jakub Zuckerman to pochodzący z Puław songwriter, tłumacz, artysta Piwnicy pod Baranami. Laureat og&oacut...
Według Katarzyny Węgrzyn, autorki turystycznego bestsellera „Gdzie w Polsce na weekend”, czoł...
Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na Was do końca wrześni...
POK „Dom Chemika” wychodzi z propozycją dla wszystkich spragnionych dobrej muzyki oraz śpiewu...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Tworzenie stron WWW, sklepów internetowych, pozycjonowanie, marketing
Tworzymy nowoczesne strony www i sklepy internetowe w oparciu o najnowsze trendy. Prowadzimy kampanie reklamowe, aby Twój bizne...
Szczegóły ogłoszenia

Palety mix hurtownia duży wybór niskie ceny
Dzień dobry, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą handlową palet mix. Jesteśmy bezpośrednim importerem palet typu mix...
Szczegóły ogłoszenia

Projektowanie Wnętrz Online
Projektowanie Wnętrz Online to biuro projektowe, która skupia projektantów z doświadczeniem i wykształceniem kierunkow...
Szczegóły ogłoszenia

Specjalista ze znajomością niemieckiego zdalnie
Oferta dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności Podstawowe obowiązki: • tłumaczenie opisów produktów, dokumentów w dziale ...
Szczegóły ogłoszenia

Pomagam dorosłym w pokonaniu niemieckiego przez Skype
Wiem jak skutecznie i szybko nauczyć Cię mówić i rozumiećpo niemiecku. Specjalizuję się w nauce PRAKTYCZNEGOzastosowania języka ...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook