Dzisiaj jest wtorek, 11 maja 2021 r., 131 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie od 27 kwietnia otwiera ekspozycję plenerową
Dodał: admin, 22-04-2021 16:02, odsłon: 200

Publiczność muzealna po kolejnej „kulturalnej kwarantannie” na nowo pragnie odkrywać dziedzictwo przeszłości, uświadamiając sobie jak duże znaczenie ma obcowanie z kulturą.

 

Zatem od wtorku 27 kwietnia 2021 r Muzeum stopniowo będzie otwierać swoje ekspozycje, do czasu pełnego zniesienia obostrzeń związanych z pandemią.

 

Dla publiczności będzie udostępniona ekspozycja plenerowa w promocyjnej cenie biletu wstępu 5 zł/ osoby.

 

Wystawa na wolnym powietrzu to teren o powierzchni 2,5 ha prezentujący ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artylerię przeciwlotniczą oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda. Nasze Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza żelaznej kurtyny. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. myśliwce MiG-21, MiG-23, bombowce Ił-28, samoloty szturmowo-bombowe, Su-7, Su-20 i Su-22, śmigłowce wielozadaniowe SM-1, SM-2, ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24.

 

Na wprost ciężkiego śmigłowca Mi-6, nasi widzowie zauważą specjalnie zaaranżowaną dioramę – punkt odtwarzania gotowości bojowej samolotu. Prezentowany tam jest sprzęt lotniskowy, w którego centrum znajduje się samolot Lim-6 bis. Na specjalnej płaszczyźnie zobaczymy cysternę, lotniskowe urządzenie zasilające APA 4G oraz dystrybutor tlenu na samochodzie ZIŁ.

 

 

Wystawa stała „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” jest na bieżąco modernizowana.

 

Rok temu kolekcja Muzeum Sił Powietrznych wzbogaciła się o cztery samoloty przekazane przez Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Na ekspozycji pojawiły się: An-26 nb. 1603, Su-22M4 nb. 7819, TS-11 Iskra nb. 1224.

Wykonaliśmy także zmiany aranżacyjne na ekspozycji i prace ziemne nad obwałowaniami Izolowanego Stanowiska Postojowego, które już teraz będą mogli obejrzeć nasi widzowie.

 

 W północno-wschodniej części ekspozycji Muzeum Sił Powietrznych pojawiły się obwałowania ziemne, których użyteczność nurtuje naszych widzów. Przy pięknej zimowej aurze padały pytania czy to górki saneczkowe, czy pamiętane z lat dzieciństwa „twierdze” pozwalające na odpór uzbrojonym w gałki śnieżne nacierającym siłom „nieprzyjaciela”.  Wraz z nastaniem wiosny pomiędzy obwałowaniami pojawiły się samoloty. Śpieszymy z wyjaśnieniem.

 

Od zarania muzeum przyświeca nam idea prezentowania obiektów w ich, jak najbliższych naturalnym, warunkach. Stąd pomysł na dioramy również dla obiektów wielkogabarytowych. Rzeczone obwałowania to Izolowane Stanowiska Postojowe, kolejny po Stanowisku Odtwarzania Gotowości Bojowej element lotniskowego krajobrazu, który staramy się Państwu przybliżyć. Z twierdzą mają jeden wspólny mianownik, otóż rzeczywiście chronią przed atakiem. Na lotniskach wojskowych miały za zadanie chronić ustawione w nich statki powietrzne przed działaniem ataku bombowego. Gdyby doszło do wybuchu bomby w jednym ze stanowisk siła uderzenia i odłamki nie uszkodziłyby statków powietrznych stojących w pobliżu. W wypadku lotnisk cywilnych stanowiska takie używane są do działań antyterrorystycznych. Gdyby doszło do wykrycia bomby w samolocie idealnym byłoby, gdyby załodze udało się odkołować samolot do takiego właśnie stanowiska, aby chronić ludzi i infrastrukturę lotniskową przed ewentualnym wybuchem.

 

Izolowane Stanowisko Postojowe zbudowane jest w formie obwałowania ziemnego o wysokości pozwalającej ukryć grzbiet statku powietrznego przed atakiem. W wersji wojskowej w konstrukcji obwałowania znajdowały się żelbetowe szczeliny przeciwlotnicze i pomieszczenia techniczne oraz magazyny. Stanowiska ulokowane były z dala od głównej infrastruktury lotniskowej. Ich konstrukcja poza swą główną funkcja pozwalała na prowadzenie prób silnikowych samolotów odrzutowych, chroniąc wówczas otoczenie przed bezpośrednim działaniem strug gazów wylotowych i płomieni.

 

Inspirację czerpiemy z bogatych źródeł archiwalnych naszego muzeum, jak i zaprzyjaźnionych fotografów.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Archiwum SFC
Jeszcze tylko chwila i będziecie mogli ponownie oficjalnie rozpocząć treningi. W sobotę 29 maja rusz...
Retencja zasobów jest zakładaną zdolnością do ich utrzymania w okresie czasu. Ma na nią wpływ bard...
Fot. Magiczne Ogrody/2018
Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny wkrótce wypełni się go...
  Uroczystość nadania Patronatu św. Jana Pawła II Miastu Dęblin odbędzie się 16 maja w niedzielę, o...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Instalacja fotowoltaiczna 8 kwp.
Witam, Przedmiotem ogłoszenia jest gotowa instalacja fotowoltaiczna 8 kwp. W skład instalacji w podanej cenie - 28000 zł, ...
Szczegóły ogłoszenia

Pomagam dorosłym w pokonaniu angielskiego przez Skype
Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego...
Szczegóły ogłoszenia

Piwniczka ogrodowa Ziemianka betonowa Piwnica Szczelna Spiżarnia
Cena dotyczy ogrodowej piwnicy betonowej w stanie surowym z montażem (klejenie prefabrykatów i wstawienie do przygotowanego prze...
Szczegóły ogłoszenia

Specjalista ds. social media – Przemyśl/zdalnie
Dla naszego klienta rekrutujemy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności na stanowisko: Specjalista ds. social media – Prze...
Szczegóły ogłoszenia

Analityk ze znajomością programu Excel – praca zdalna
Rekrutujemy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności na stanowisko: Analityk ze znajomością programu Excel – praca zdalna...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook