Dzisiaj jest wtorek, 22 czerwca 2021 r., 173 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka Dęblin1
Retencja zasobów osobowych WOT na przykładzie roku 2020
Dodał: admin, 08-05-2021 08:08, odsłon: 206

Retencja zasobów jest zakładaną zdolnością do ich utrzymania w okresie czasu. Ma na nią wpływ bardzo wiele czynników. Jest inna dla formacji zawodowych i ochotniczych. Budując Wojska Obrony Terytorialnej za właściwy poziom retencji zasobów osobowych przyjęty został wskaźnik 85%.

 

Dla formacji zawodowych za właściwe wskaźniki przyjmuje się w państwach NATO wartości retencji na poziomie nie mniejszym niż 90%. Dla formacji ochotniczych właściwy wskaźnik retencji przyjmuje się na poziomie od 60 do 85% w zależności od państwa.

 

Należy podkreślić, iż niższa retencja w formacjach wspiera budowę systemów rezerw osobowych. Wyższa z reguły wiąże się z wyższą średnią wieku żołnierzy i powyżej pewnych wartości nie ma już znaczenia dla rozwijania systemu rezerw osobowych.

 

W WOT za właściwy poziom retencji zasobów osobowych przyjmuje się 85%.

W formacjach ochotniczych retencję kształtują zwykle wskaźniki populacyjne (określające gotowość społeczeństwa do obrony państwa), formy zawieranego kontraktu, uposażenie, warunki służby w tym system szkolenia. Szczególnie interesujące są wskaźniki dla WOT w 2020 roku, kiedy w liczącej blisko 28 000 żołnierzy formacji służbę zakończyło 4309 żołnierzy.

 

W 2020 roku w szeregi WOT wstąpiło 7 239 żołnierzy – ochotników. W porównaniu z latami poprzednimi było to o ponad 30% mniej, powodem było ograniczenie naboru związane z działaniami przeciwkryzysowymi oraz przyjętymi ograniczeniami w szkoleniu.

 

W omawianym okresie ubyło ze służby 4 309 żołnierzy – ochotników. Z tej liczby niemal 500 żołnierzy OT zdecydowało się pełnić zawodową służbę wojskową. Ponad 150 żołnierzy rozpoczęło naukę w Akademii Wojskowych. W 2020 roku 624 żołnierzy odeszło ze służby na własny wniosek z uwagi na brak możliwości pogodzenia służby z oczekiwaniami pracodawcy. Dotychczasowa praktyka wskazuje, iż ponad 10% żołnierzy – ochotników zgłasza trudności w zakresie pogodzenia wymagań dotyczących służby wojskowej z oczekiwaniami pracodawcy. 43% żołnierzy rezygnujących ze służby podaje inne powody o charakterze osobistym zwykle związane z potrzebą  opieki nad członkami rodziny, zmianą miejsca zamieszkania w tym wyjazdem za granicę i innymi. Niezadowolenie ze szkolenia, jako powód odejścia podaje 1% żołnierzy rezygnujących z dalszego jej pełnienia.

 

Zakończenie służby żołnierza - ochotnika w WOT nie zawsze jest wynikiem jego decyzji. Służba wojskowa części żołnierzy jest zakańczana na mocy decyzji dowódców. Tak dzieje się w przypadku naruszeń dyscypliny, dotyczy to blisko 1% przypadków wszystkich odejść ze służby. Z powodu nie osiągnięcia standardów szkoleniowych w czasie trwania kontraktu na pełnienie służby ochotniczej relegowanych ze służby jest zwykle około 5% żołnierzy, zwolnienia te najczęściej mają miejsce w pierwszym roku służby. W 15% przypadków (660 w 2020 roku) żołnierze OT  nie otrzymują zgody na przedłużenie okresu powołania z powodu nie osiągania zadawalających wyników w szkoleniu. Około 8% żołnierzy (w 2020 roku 347) jest relegowanych ze służby z powodów nie spełnienia oczekiwań w zakresie dyspozycyjności i ograniczonej dyscypliny stawiennictwa na szkolenia.

 

Spośród żołnierzy - ochotników, którzy w 2020 roku odeszli ze służby w WOT, zasoby rezerw sił zbrojnych zasiliło 3659 rezerwistów. Dowodzi to tezy, że dzisiaj Wojska Obrony Terytorialnej stają się jedną z podstawowych formacji,  której funkcjonowania ma wpływ na zwiększenie zasobów rezerw osobowych sił zbrojnych. W docelowym kształcie to zasilenie będzie się kształtowało na poziomie nawet 7 tysięcy rezerwistów rocznie.

 

Dotychczasowe analizy wykazują również inne trendy. Jeden z nich odnosi się do kobiet. Otóż okazuje się, że w szeregach WOT stale rośnie liczba żołnierzy – kobiet, które silniej związują się ze służbą i rzadziej niż mężczyźni podejmują decyduję o jej zakończeniu na własny wniosek. Rośnie też liczba żołnierzy, którzy decydują się kontynuować służbę wojskową, ale w charakterze służby kandydackiej w Akademiach Wojskowych lub służbie zawodowej. Od początku powstania WOT  już ponad 1500 żołnierzy podjęło służbę zawodową lub kandydacką. Dowództwo WOT szacuje, iż w 2022 roku liczba żołnierzy WOT, która zasili inne RSZ – głównie Wojska Lądowe będzie wyższa niż liczba żołnierzy, którzy z tego rodzaju Sił Zbrojnych zostali pozyskani do WOT na etapie tworzenia formacji. Współczynnik retencji stanowi również dla dowódcy WOT podstawowy miernik oceny efektywności służby dowódców – w pododdziałach, gdzie szkolenie jest realizowane na wyższym poziomie i jest oceniane przez żołnierzy, jako szczególnie atrakcyjne wskaźnik retencji jest wyższy.

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fontanna zlokalizowana w parku przed Urzędem Miasta została wybudowana podczas kadencji burmistrza Stanis...
KPP RYKI
Dzięki szybkiej reakcji dęblińskich policjantów doszło do zatrzymania 35-latka, który minio...
KPP RYKI
Funkcjonariusze z ryckiej komendy wyjaśniają okoliczności potrącenia 13-letniego rowerzysty.   Ze...
W dniach od 4 do 6 czerwca 32 Drużyna Harcerska przy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie udała się na coro...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Szybkie i wygodne pożyczki
Witam, czy potrzebujesz pożyczki? Czy jesteś przedsiębiorcą? Czy jesteś w trudnej sytuacji finansowej? A może potrzebujesz pieni...
Szczegóły ogłoszenia

Szkolenie online Pracownik administracyjno - biurowy z zaświadczeniem MEN i certyfikatem
Niepubliczne Centrum Kształcenia Ustawicznego SPD SZKOLENIA Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie online \"Pracownik adminis...
Szczegóły ogłoszenia

Wysokiej klasy PELLET PREMIUM
Posiadamy na sprzedaż wysokiej klasy PELLET PREMIUM *To najlepszy wybór dla twojego domu* -Pellet PREMIUM 19,5MJ/KG (0.7 p...
Szczegóły ogłoszenia

Jest renomowanym pożyczkodawcą.
Cześć. Nazywam się Anna Weichhaus z Warszawy. Otrzymałem pożyczkę biznesową w wysokości 25 000 000 zł od pani Pameli Rosa Flores...
Szczegóły ogłoszenia

HVK!!!NOWOŚĆ 2021!!!Maszyna do Papierosów/Nabijarka do Gilz
-Witam Mam do sprzedania absolutną nowość Maszynę pneumatyczno-elektryczną "HVK" Jest to nowy producent maszyn na rynku...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook