Dzisiaj jest sobota, 25 czerwca 2022 r., 176 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka maj
TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022
Dodał: admin, 16-05-2022 14:28, odsłon: 215

Miejska Biblioteka Publiczna już po raz kolejny, czyli dziewiętnasty obchodziła Tydzień Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmiało „Biblioteka - świat w jednym miejscu”

 

Hasło zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosiło się do biblioteki, jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie.

 

Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

 

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

 

Po dwóch latach działania w pandemicznych obostrzenia, mogliśmy w końcu spotkać się bezpośrednio z czytelnikami i sympatykami. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami przygotowała wiele atrakcji w ramach tych obchodów.

 

W ramach Tygodnia Bibliotek 9 maja, Miejska Biblioteka Publiczna zamieniła się w "małe kino". Na seans bajkowy przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1.

 

Kolejnego dnia, tj. 10 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie Czytelnik Roku 2021. Miejska Biblioteka Publiczna oraz Filia Wiślana wyłoniły najaktywniejszych miłośników książek.

 

W MBP największą liczbą książek przeczytanych w 2021 roku mogą pochwalić się:

 

Jan Pastuszak – 42 książki w kategorii wiekowej od 6 do 15 lat

Natalia Madejska – 47 książek w kategorii wiekowej od 15-17 lat

Zbigniew Buksiński – 301 książek w kategorii dorośli

Janusz Zajdzik – 190 książek kategoria jw.

Wanda Wawrzynowska – 188 książek kategoria jw.

Teresa Burza – 169 książek kategoria jw.

Andrzej Jesion – 168 książek kategoria jw.

Barbara Bochyńska – 149 książek kategoria jw.

Hanna Kornas – 146 książek kategoria jw.

Janina Stolarek – 117 książek kategoria jw.

Barbara Karpińska – 116 książek kategoria jw.

 

Filia Wiślana wyłoniła następujące osoby:


w kategorii dzieci

Oliwia Kołdej - 85 książek

Nikodem Słowik - 77 książek

Helena Chobotow - 76 książek

Natalia Młyńska - 70 książek

 

w kategorii dorośli

Zofia Pełka - 295 książek

Grażyna Prokop – 175 książek

Aneta Wojtaś – 181 książek

 

Imprezie tej towarzyszył występ Pani Moniki Krajewskiej- Wożniak, która jest pedagogiem oraz psychologiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dęblinie, jak również czytelnikiem. Pani Monika zaśpiewała nam kilka utworów przy akompaniamencie gitary.

 

W ramach Tygodnia Bibliotek w głównej placówce 11 maja, odbyły się warsztaty „Pamiętam, że…”. Warsztaty adresowane były do uczniów klas VI i VII szkoły podstawowej   i wzięli w nich udział uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dęblinie. Tematem warsztatów były techniki twórcze dla młodzieży z elementami improwizacji teatralnej i kreatywnego pisania. Warsztaty poprowadziła Weronika Chinowska z Fundacji Strefa WolnoSłowa. Warsztaty obejmowały część teoretyczną, a także szereg ćwiczeń, mających na celu zastosowanie nabytej wiedzy m.in. o tolerancji wielokulturowej i międzypokoleniowej.

 

W MBP Filia Wiślana również 11 maja odbyło się spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek z wizażystką, stylistką i trenerką wizerunku Panią Marzenną Walczak. Pani Marzanna przedstawiła przybyłym uczestniczkom, tegoroczne trendy modowe oraz metody pielęgnacji cery dojrzałej, jak również służące do tego narzędzia i kosmetyki.

 

12 maja miało miejsce spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Daniłko autorką publikacji „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci”, która została wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach oraz nagrodzona Wawrzynem Pawła Konrada i tym samym otrzymała tytuł Książki Roku 2020 w kategorii Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego. Książka Roku to konkurs organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego               w Lublinie.

 

Publikacja ta została poświęcona mało znanym faktom z historii okolic Gołębia, Borowiny i nieistniejącego już Bonowa oraz istnieniu lotniska należącego do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie oraz tragediom, które miały miejsce 2 września 1939 roku, w wyniku, których zginęło 13 niewinnych osób w Gołębiu i 7 osób w Borowej. W publikacji zawiera wiele unikatowych zdjęć dotyczących lotniska, plany i dokumenty. Całość liczy 224 strony.

 

    Jak co roku pracownicy biblioteki otrzymali życzenia od władz Miasta Dęblina, Pani Burmistrz Beaty Siedleckiej, za które serdecznie dziękujemy.

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
23 czerwca br. odbyła się XVIII Sesja Rady Miasta Dęblin. Ta sesja jest jedną z ważniejszych w roku, poni...
W dniu 17 czerwca br. w ramach „Sportowego Czerwca ” i „Dni Dęblina 2022” na Komp...
Zapraszamy na obchody 76 rocznicy śmierci Majora Mariana Bernaciaka "Orlika", które odbędą si...
W piątek 17 czerwca obiekty sportowe na terenie ZSO zapełniły się młodymi sportowcami oraz kibicami. Pier...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
100% Pure & nature refined sunflower oil
100% Refined Sunflower Oil Factory Price Refined Sunflower Oil Refined Sunflower Oil High Quality Refined Sunflower Oil Edib...
Szczegóły ogłoszenia

Borrow money here at 3% interest rate
Borrow money here at 3% interest rate. homelending offers all kinds of cash financial services of all sizes ranging from individ...
Szczegóły ogłoszenia

We offer loans at low Interest rate
We offer loans at low Interest rate. Business loans and Personal loans are available. If you are In Debt we still offer you a lo...
Szczegóły ogłoszenia

Garaże Blaszane ,Bramy Garażowe, Kojce Dla Psów
Oferuję Garaże Blaszane, Wiaty, Hale, Kojce Dla Psów, Bramy Garażowe Transport I Montaż Cały Kraj Szybki Czas Realizacji [...
Szczegóły ogłoszenia

Pracownicy | Leasing Pracowników
Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą w Wadowicach i działem we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w zakresie outsourci...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook