Dzisiaj jest poniedziałek, 23 maja 2022 r., 143 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Mrówka maj
Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie zwiedzają Portugalię
Dodał: admin, 16-11-2021 10:41, odsłon: 647

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie odbywający praktyki zawodowe w Portugalii realizowane w ramach programu „Europejskie standardy kształcenia zawodowego ZSZ nr 2 w Dęblinie” w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach program Ersasmus+ sektor kształcenie i szkolenie zawodowe, zwiedzają Portugalię. Odwiedzili Guimaraes, Bragę i Porto.

 

Guimaraes to pierwsza stolicy Portugalii. Największą atrakcją miasta jest mieszczący się na wyniosłym wzgórzu zamek należący do pierwszego władcy Portugalii króla Alfonsa I. Sam zamek pierwotnie służył do obrony przed najazdami muzułmańskich Maurów ale i napadami Normanów z północy. Później był czas na spacer urokliwymi uliczkami Guimaraes, odwiedzenie placu de Oliveira oraz pamiątkowe zdjęcie na tle napisu na murze który głosi „Aqui nasceu Portugal” czyli „Tutaj narodziła się Portugalia”.

 

Zwiedzanie Bragi rozpoczęliśmy od górującego nad nim sanktuarium Bom Jesus do Monte. Do znajdującej się na szczycie góry bazyliki udaliśmy się przez piękny park, a kiedy znaleźliśmy się przy kościele naszym oczom ukazał się spektakularny widok na panoramę miasta. Najbardziej interesującymi elementami kompleksu są monumentalne zygzakowate schody prowadzące ponad sto metrów w dół, których jest prawie 600.

 

Sama Braga jest pięknym historycznym miastem nazywanym portugalskim Rzymem, ze względu na starożytne początki i mnogość kościołów. Można się tutaj naprawdę zgubić w labiryncie uliczek śródmieścia i zachwycić urokliwymi kamieniczkami zdobionymi tradycyjnymi, charakterystycznymi dla kultury Portugalii kafelkami „azulejos. Kafelki w sposób uroczy uzupełniają ulice, upiększają je i sprawiają, że miasto jest jeszcze bardziej niezwykłe.

 

W Bradze odwiedziliśmy również liczącą prawie tysiąc lat katedrę, i centralny plac miasta Praça da Republica.

 

Kolejna wycieczka urozmaicająca nasze zagraniczne praktyki zawiodła nas do Porto, drugiego największego miasta Portugalii. Zanim jednak dotarliśmy do tego spektakularnie położonego na wysokich brzegach rzeki miasta, zatrzymaliśmy się w nadmorskiej miejscowości Póvoa de Varzim, by nacieszyć się urokiem szerokiej plaży i widokiem bezkresnego Atlantyku.

 

Zwiedzanie Porto rozpoczęło się nad brzegiem rzeki Douro. Pierwszą atrakcją wycieczki był rejs pozwalający docenić piękno Porto oraz umożliwiający poznanie jego historii ze szczególnym uwzględnieniem sześciu monumentalnych mostów, które spinają brzegi rzeki. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię, a wszystkie robią ogromne wrażenie swoim rozmachem. Najpiękniej położony jest most Dom Luís I. Wysoki na 85 metrów i niegdyś najdłuższy stalowej konstrukcji most na świecie, umożliwił nam później przejście na drugi brzeg rzeki.

 

Po wyjściu na brzeg dowiedzieliśmy się o głównym produkcie eksportowym Porto, dzięki któremu jest ono znane na całym świecie czyli o winie, które bierze swoją nazwę właśnie od miasta. Południowy brzeg rzeki czyli Vila Nova de Gaia, to ciąg winnych piwnic, sklepów i miejsc degustacji tego prawdziwego skarbu Portugalii.

 

Następnie udaliśmy się na prawy brzeg Douro do śródmieścia położonego na wyniosłym wzgórzu by zapoznać się z innymi atrakcjami tego miasta. Wszystkim bardzo spodobał się zabytkowy dworzec São Bento w którym ręcznie wykonane kafelki „azulejos” tworzyły całe malowidła przedstawiające ważne sceny z historii Portugalii.

 

Porto zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Atrakcje znajdą tutaj miłośnicy historii, architektury, dobrego jedzenia w postaci legendarnego fastfoodu o nazwie Francesinha oraz amatorzy tętniących kulturą i życiem ulic. Miasto to jest prawdziwą perłą Portugalii i miejscem naprawdę godnym polecenia.

 

 

 

Barcelos 10.11.2021 r.

Karina Ciesielska, Julia Witkowska, Marceli Kozicki

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kamil Krypski
W czwartek 19 maja odbył się X Powiatowy Festiwal Dziecięcej Piosenki Ludowej „Gaik”.  ...
Już w najbliższą sobotę (21.05.2022) o godzinie 16:00 dojdzie do kolejnego spotkania drużyny MKS Czarni 1...
W ramach Tygodnia Bibliotek oraz Światowego Dnia Pszczół w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia R...
W sobotę 18 czerwca 2022, najbardziej odlotowe miasto w Polsce - DĘBLIN, będzie obchodzić swoje święto. J...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Pracownicy, Leasing Pracowników
Szanowni Państwo, Firma RV Group Poland sp. z o. o. z siedzibą w Wadowicach i działem we Wrocławiu oferuje Państwu współpracę w ...
Szczegóły ogłoszenia

Nauczę Cię angielskiego na żywo przez Skype
Czy przeszło Ci przez głowę, żeby po prostu mówić po angielsku? I nie chodzi mi o to, żeby myśleć co powiedzieć tylko po prostu...
Szczegóły ogłoszenia

Oferujemy usługi finansowe
Wszystkim potrzebującym oferujemy środki finansowe z bardzo niskim oprocentowaniem 3% bez zabezpieczenia jesteśmy w stanie udzie...
Szczegóły ogłoszenia

Wynajem agregatów prądotwórczych o różnej mocy
Dostarczamy agregaty w miejsce wskazane przez zamawiającego w jedno lub kilka miejsc w Polsce wraz z obsługą, okablowaniem i tan...
Szczegóły ogłoszenia

Wypełniaj Ankiety Za Pieniądze
Opinie.pl to polska strona internetowa, która istnieje od 2009 roku. Umożliwia ona zarabianie pieniędzy poprzez wypełnianie ...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook