W dniach od 27 stycznia do 3 lutego 2024r. kolejna grupa nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie uczestniczyła w mobilności związanej z wykonaniem zadania "Job Shadowing” będącego elementem projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000117881, współfinansowanego przez Unię Europejską, związanego z Mobilnością kadry.
Wizyta odbyła się w ADA Superior Technological Institute w Sewilli. Jej celem było poznanie stosowanego w Hiszpanii systemu edukacji, zapoznanie się z warunkami realizacji kształcenia zawodowego, poznanie stosowanych tam metod pracy i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie form i metod kształcenia zawodowego. Nie należy zapominać o przełamaniu bariery językowej, zwiększeniu motywacji nauczycieli do nauki języków obcych czy poznawaniu tradycji i kultury innych krajów.
Kochamy swoje, uczymy się cudzego, przejmujemy, co lepsze.
W ramach posiadanej Akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie realizuje kolejny projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Dzięki jego realizacji uczniowie szkoły podnoszą swoje kompetencje zawodowe i językowe podczas odbywania zagranicznych praktyk zawodowych.
Wyjazdy uczniów na praktyki zawodowe do Hiszpanii we współpracy z firmą Euromind już można nazwać tradycją szkoły, nad którą praca trwa od lat. W tym roku zaczęło się razem z feriami, 27-go stycznia.
Bal Studniówkowy to jedno z tych wydarzeń, które na zawsze pozostaje w pamięci, a towarzyszy mu niezwykła i uroczysta atmosfera. To czas, który zapowiada, że niespełna sto dni dzieli maturzystów od egzaminu maturalnego, najważniejszego egzaminu w życiu człowieka.
Tegoroczni maturzyści klas 5tke i 5tli o godzinie 18:00 zainaugurowali tegoroczną studniówkę 2024, która odbyła się na sali bankietowej Wisełka w Stężycy. Następnie głos zabrał dyrektor Artur Misiak, który dokonał uroczystego otwarcia studniówki i życzył uczniom udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Wreszcie nastąpił moment, na który czekali maturzyści, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście: Monika Kośmińska- wicestarosta Powiatu Ryckiego, Andrzej Matysiewicz- dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie, Krystyna Gowin- Naczelnik Sekcji Eksploatacji w Dęblinie, Jolanta Kiebzak- długoletnia dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie oraz Aneta Jaworska- przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice.
W Plebiscycie Edukacyjnym 2023 zorganizowanym przez Kurier Lubelski zaszczytne pierwsze miejsce w powiecie ryckim w kategorii Szkoła Roku zajęła nasza szkoła.
To nie koniec sukcesów.
Również w kategorii nauczyciel szkoły ponadpodstawowej na szczeblu powiatowym pierwsze miejsce zajęła Beata Liszkiewicz – nauczycielka angielskiego.
W 84 rocznicę bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej- uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.
Wybór daty ślubowania (w tym roku był to 4 października) nie jest przypadkowy. To właśnie w tym okresie pamięcią sięgamy do wydarzeń września 1939 roku i wspominamy Samodzielną Grupę Operacyjną ,,Polesie” z jej bohaterskim dowódcą gen. Franciszkiem Kleebergiem – patronem naszej szkoły.
Biblioteka szkolna ZSZ nr 1 przyłączyła się do inicjatywy promującej czytelnictwo i zdrowie serca.
III edycja Akcji „Czytamy z Sercem” w tym roku odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca (29.09- 5.10.2023), łącząc w sobie działania edukacyjne i promocyjne.
Pamięć o ostatniej bitwie kampanii polskiej 1939 roku i Patronie ZSZ nr 1 – bohaterskim generale Franciszku Kleebergu to nasz obowiązek.
To właśnie z tego powodu w niedzielę, 8 października 2023 roku Sztandar szkoły oraz grupa uczniów klas pierwszych pod opieką Małgorzaty Radomskiej oraz Tomasza Nowaka przyjechali do Kocka.
W miejscu, gdzie generał Kleeberg wraz ze swoimi żołnierzami toczyli krwawy bój o wolność ojczyzny, odbyły się obchody 84 rocznicy Bitwy pod Kockiem.
Nie ma to jak dobrze zacząć rok szkolny! Najlepiej od jakiejś wyprawy. A póki jest wyjątkowo ciepło to idealnie było nad wodą. Mazury są do tego idealne.
Uczniowie ZSZ nr 1 rok szkolny zaczęli od wypoczynku pod żaglami na Mazurach.
Oto wypowiedzi uczestników i ich rodziców:
Olgierd: – Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku miejskiego życia i cieszyć się spokojem natury.
W dniach 15, 16, 17 września przeprowadzona została, już po raz 30-ty na terenie Polski akcja „Sprzątanie Świata”.
ZSZ nr 1 tradycyjnie włączyła się w tę, koordynowaną przez Urząd Miasta akcję.
Działając lokalnie w myśl zasady „Posprzątam swój kawałek Polski” wyszli, by pozbierać porzucone śmieci, których pomimo sprawnie działającego systemu segregacji i odbioru jest nadal bardzo dużo.
11 września 2023r. społeczność naszej szkoły po raz kolejny przystąpiła do akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP i jego małżonki. Na lekturę tegorocznej edycji czytelniczej inicjatywy wybrana została” powieść Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.
Do lektury tego dzieła tak zachęcał Prezydent RP w swoim liście otwartym: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”