Dzisiaj jest wtorek, 22 września 2020 r., 266 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Narodowe Czytanie 2020 w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Dodał: admin, 08-09-2020 11:13, odsłon: 224
Fot. Cezary Pyrka
Fot. Cezary Pyrka

W sobotę, 5 września o godzinie 09:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

 

Przed główną siedzibą biblioteki, przy ul. Okólnej 19, zebrali się wszyscy aktywnie uczestniczący w czytaniu, jak również słuchacze.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie ponownie dołączyła do dziesiątek miejscowości w całej Polsce, w których odbywa się Narodowe Czytanie.To już 9 edycja zainicjowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania, która ma popularyzować czytelnictwo i pokazywać bogactwo polszczyzny poprzez wielkie dzieła narodowej kultury, będące ważnym elementem naszej polskiej tożsamości.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Dęblinie miało również międzynarodowy charakter, albowiem dęblińską placówka kooperowała (za obopólnym patronatem) z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników (MSAADP) Virtualia ART z siedzibą w Belgii. Prezes stowarzyszenia, Pani Yvette Popławska wraz z polską pisarką i poetką, Ewą Rzepecką, odczytały fragment dzieła Juliusza Słowackiego. Integracja oraz współpraca biblioteki z Zagranicą, Virtualia ART oraz Panią Yvette ma na celu promowanie i upowszechnianie czytelnictwa i polskiej literatury wśród Polonii.

 

 

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

 

Tegoroczne wydarzenie rozpoczął skecz pt. „Covid i Balladyna” przygotowany i zaprezentowany przez zespół pracowników biblioteki.

 

Zaraz po kabaretowym klimacie, uczestnicy spotkania mogli zaprezentować własne interpretacje czytanych kolejno fragmentów dramatu.

Swoją obecnością zaszczycili spotkanie również czytający: Beata Siedlecka – burmistrz Miasta Dęblin oraz Monika Kośmińska - wicestarosta Powiatu Ryckiego.

 

Biblioteka gościła przedstawicieli UM, instytucji oświatowych, kulturalnych, a także dyrektorów i uczniów dęblińskich szkół, jak również delegację z Muzeum Sił Powietrznych i uczelni LAW.

 

Całości towarzyszył słodko-owocowy poczęstunek, a także oprawa muzyczna, o którą zadbała Luiza Borkowska-Ziółkowska.

 

 

W trakcie spotkania była możliwość stemplowania własnych egzemplarzy Balladyny okolicznościową pieczęcią. a także zakupu książki pt. "Kościoły, kaplice, kapliczki i krzyże w Dęblinie: znaki wiary i pamięci" pod redakcją Grażyny Szczepańskiej, wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, przy finansowej pomocy UM w Dęblinie.

 

 

Dziękujemy Monice Żmudzie - dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz pracownikom za współpracę.

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W dniu 17 września 2020 roku 20 osobowa grupa uczniów rozpoczęła udział w XXVIII Ogólnopols...
17 września odbyło się oficjalne otwarcie biblioteki na os. Wiślana po remoncie. Projekt: „Nowoc...
W sobotę 12.09 w godz. 13.00 - 16.00 w Miejskim Domu Kultury nad Wisłą, odbyło się spotkanie organizator&...
Uchwałą Nr 9/2020 Zarządu Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej" z dnia 14 września 2...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694-972-047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mun...
Szczegóły ogłoszenia

KUPIE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mun...
Szczegóły ogłoszenia

Płytki ze starej cegły płytki z cegły lico środki narożniki płytka podłogowa cegła
Wszystkie aktualności na stronie: [url=https://www.facebook.com/OLD-BRICKS-P%C5%82ytki-z-Ceg%C5%82y -101607941322063/?modal=adm...
Szczegóły ogłoszenia

Mów po niemiecku – indywidualnie dla dorosłych online
Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integ...
Szczegóły ogłoszenia

Kuchnie węglowe, na drewno, pellety, piecyki, kominki
Kuchnie węglowe, na drewno, na pellety (także z zamkniętą komorą spalania do domów z rekuperacją), kuchnie elektryczne, gazowe i...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook