Rozmawiamy z działaczem społecznym, publicystą, kreatorem, konferansjerem oraz specjalistą od pomagania innym - Marcinem Mizerą.
Co to znaczy działać na rzecz społeczności lokalnej?
- Uważam, że nasze życie polega właśnie na działaniu i pasji, którą w nie wkładamy. By bezinteresownie robić coś dla innych, potrzebna jest wyjątkowa wrażliwość i dobro. Jestem przekonany, że każdy z nas to w sobie ma, tylko trzeba te cechy odszukać i rozbudzić. Marcin Różalski, zawodnik sztuk walki, powiedział kiedyś: "Pomagam nie dlatego, że mam za dużo, ale dlatego, że wiem jak to jest nie mieć nic". Podpisuję się pod tym obiema rękami. Organizacja akcji pomocowych, charytatywnych, ale także edukacyjnych i patriotycznych, daje mi dużo satysfakcji. Cieszę się po prostu, że to co robię jest potrzebne innym i niesie konkretną pomoc potrzebującym. To bardzo motywujące. Budującym jest również fakt, że nasze akcje skupiają coraz więcej młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, by pomagać innym.
Redakcja „Kuriera Lubelskiego” ma przyjemność poinformować, że Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie został ponownie zgłoszony do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024 w kategorii Szkoła Roku 2024.
Wszystkie informacje o akcji, w tym informację o przetwarzaniu danych, można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.kurierlubelski.pl/szkola-roku.
Głosowanie na szkołę pod adresem: https://kurierlubelski.pl/zespol-szkol-zawodowych-nr-1-im-gen-franciszka-kleeberga/pk/7016341/pg/60371#s
lub można wysłać smsa o treści LNS.579 na numer 7303.
W dniach 21-25 października br. Czterdziestu pięciu uczniów technikum z ZSZ nr 2 brało udział w wycieczce nad Wybrzeże w ramach projektu MEN. "Podróże z klasą".
Młodzież wraz z czterema opiekunkami w czasie podróży zwiedziła multimedialne, interaktywne Muzeum bitwy pod Grunwaldem wraz z polem bitwy. Przewodnik z pasją opowiedział o realiach wojen polsko - krzyżackich.
Morze Bałtyckie przywitało ich słoneczną pogodą. Pierwszym punktem na polskim wybrzeżu było sopockie molo. Następnie ciesząc się brzegiem morza w promieniach słońca uczniowie udali się na spacer z Sopotu do Gdyni Orłowo. Podziwiali stworzony siłami natury klif, skwer Kościuszki oraz razem z przewodnikiem zwiedzili ORP Błyskawica i Muzeum Miasta Gdynia.
16 października br. Uczniowie klas piątych i szóstej, wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym przystankiem w podróży był Park Saski, gdzie spacerując wraz z opiekunkami Elżbietą Smolińską- Cieślą, Barbarą Grzesik oraz Grażyną Całus, podziwiali Grób Nieznanego Żołnierza stanowiący symbol pamięci narodowej.
26 września br. Dwie klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Hołowna. Gdzie znajduję się uroczy zakątek- Kraina Rumaku.
W czasie wycieczki uczniowie dowiedzieli się jak żyli, pracowali oraz odpoczywali dawni mieszkańcy wsi. Podczas zajęć warsztatowych poznali historię powstawania chleba oraz jak uprawia się zboże.
Właściciele strzelnicy S.H. Security zapraszają całe rodziny, wszystkich entuzjastów broni palnej oraz tych, którzy pragną odkryć jej fascynujący świat, na wyjątkowy piknik strzelecki, który odbędzie się 11 listopada na strzelnicy S.H.Security w Kochowie, gminie Maciejowice.
To doskonała okazja, by w niecodzienny sposób uczcić Dzień Niepodległości!
Atrakcje dla dużych i małych
Organizatorzy przygotowali masę atrakcji. W tym roku w programie znalazły się: przejażdżka Volvo Tank Killerem, strzelanie z łuku, rzut toporkiem oraz gra w cornhole. Wydarzenie oferuje unikalną możliwość spędzenia dnia w towarzystwie pasjonatów strzelectwa. Na uczestników czekać będzie stoisko Manufaktury Plastiku z akcesoriami strzeleckimi oraz wystawa broni Mateusza Górajskiego, który przybliży gościom ich zastosowanie oraz budowę. Organizatorzy postarali się również o foodtruck, który zadba o pełne brzuchy gości. Wstęp jest całkowicie wolny, co czyni to wydarzenie idealnym dla rodzin i przyjaciół.
Policjanci z ryckiego wydziału prewencji pomogli mieszkance powiatu ryckiego. Podczas patrolowania ulic Ryk zauważyli kobietę, która zatroskana chodziła po chodniku a obok niej stało auto z uszkodzonym kołem.
Jak się okazało mieszkanka powiatu ryckiego miała trudności ze zmianą koła a dodatkowo nikt z jej bliskich nie odbierał telefonu.
Funkcjonariusze długo się nie zastanawiali i postanowili pomóc kobiecie. Policjanci zmienili uszkodzone koło dzięki czemu mogła dalej kontynuować podróż.
W weekend na jednej z posesji w Stężycy podczas prac budowlanych znaleziony został pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.
Policjanci dokonali wstępnego rozpoznania niebezpiecznego znaleziska oraz zabezpieczali go do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Apelujemy o ostrożność w przypadku tego typu sytuacji.
Piotr Pieńkosz to 43-letni mieszkaniec Dęblina . Mimo swoich ograniczeń i przeciwności losu, które zostały postawione na jego drodze życia, nie poddaje się i czerpie z życia jak najwięcej.
Przeskok do innego życia – początek
Piotr od 21 lat porusza się na wózku inwalidzkim