Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Według prognoz WHO, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce obecnie nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem.
Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.
W dniu 17 lutego br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odbyli ćwiczenia przeciwkryzysowe w rejonie Twierdzy Dęblin, na wypadek wystąpienia podtopień w województwie lubelskim.
Żołnierze z batalionu lubelskiego i dęblińskiego, wchodzący w skład tzw. kompanijnego modułu zadaniowego 2 LBOT, we wtorek w godzinach popołudniowych zostali zaalarmowani, w związku z panującą sytuacją na głównych rzekach w kraju. W dniu 17 lutego, w godzinach porannych blisko 150 żołnierzy OT stawiło się w swoich macierzystych batalionach, by następnie udać się w rejon ćwiczeń tj. na teren Twierdzy Dęblin.
Szymon Machnowski, żołnierz - kontroler ruchu lotniczego w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni dla kolegi Sławka (również żołnierza) po udarze i wylewie chce przepłynąć zimą (od 28 lutego) całą Wisłę od źrodeł do morza - kajakiem.
1000 kilometrowy odcinek podzielił na 25 dni. Płynie sam nie korzystając z możliwości spania w domach - noce będzie spędzał na łachach piachu pośrodku Wisły lub na jej zaśnieżonych brzegach.
Wydarzenie będzie relacjonowane z powietrza przez przyjaciół zrzeszonych w klubie dronów, motoparalotniarzy i wielu dziennikarzy na całej trasie. W kajaku będzie miał umieszczony lokalizator GPS - łatwo można będzie go obserwować gdzie aktualnie przebywa.
W minionym roku Lubelski Urząd Wojewódzki w oparciu o opinie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, w której wskazano, iż nazwa ulicy Generała pilota Józefa Kowalskiego w Dęblinie jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, zobligował Radę Miasta Dęblin do podjęcia uchwały zmieniającej nazwę ww. ulicy.
Sprawą zajęły się wszystkie stałe Komisje Rady Miasta Dęblin i Burmistrz Miasta Dęblin, którzy wypracowali opinię rekomendującą Przewodniczącemu Rady Miasta Dęblin, by nie wnosić pod obrady sesji Rady Miasta Dęblin uchwały w sprawie zmiany nazwy ww. ulicy.
Na podstawie rekomendacji Centrum Monitorowania Jakością w Krakowie Minister Zdrowia nadał SPZOZ status jednostki akredytowanej.
Uzyskanie statusu jednostki akredytowanej to ogromne wyróżnienie. W powiecie ryckim SPZOZ w Dęblinie jest obecnie jedyną placówką medyczną posiadającą Akredytację w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.
Natomiast w województwie lubelskim jest tylko 17 takich placówek.
16 lutego br., w siedzibie głównej Poczty Polskiej odbyła się uroczysta promocja znaczka Wojsk Obrony Terytorialnej.
– „Przyszło nam żyć w niełatwych czasach – jak nigdy wcześniej dzisiaj widzimy jak ważna jest promocja postaw obronnych, a także łączenie wysiłku różnych instytucji na polu budowy odporności państwa. To właśnie ta myśl stoi za zaprezentowanym dzisiaj znaczkiem” – powiedział podczas promocji gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Macie ochotę po tak długiej przerwie na kino Sybilla w Puławach? Możecie wybrać się na spotkanie z ulubionymi bohaterami.
Po prostu wybieracie film, który chcecie obejrzeć.
A na naszej stronie na facebooku konkurs! Do wygrania bilety do Sybilli!
Przez poprzednie trzy miesiące paliwa na polskich stacjach podrożały o około 10%, osiągając najwyższe ceny od marca 2020 roku – zauważa Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.
Jak to możliwe, że pomimo trwającego częściowego lockdownu tankujemy niemal tak drogo jak na początku pandemii?
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zwraca się z uprzejmą prośbą o umieszczenie informacji o X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w państwa mediach. Konkurs od wielu 7 lat jest organizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i większości Kuratorów Oświaty.
Prace uczniów należy przesyłać do dnia 1 marca 2021 r. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyniki zostaną ogłoszone 20 marca 2021 r.
Zapraszamy do obejrzenia cyklu krótkometrażowych filmów i odkrycia na nowo zabytków prezentowanych w naszym Muzeum.
Czas zamknięcia wystaw dla widzów był dla nas okazją do kwerend archiwalnych w muzealnych zbiorach oraz literaturze, by wypracować nowe formy kontaktu z widzami.
Publiczność muzealna po „kulturalnej kwarantannie” na nowo pragnie odkrywać dziedzictwo przeszłości, uświadamiając sobie jak duże znaczenie ma obcowanie z kulturą. Nowe technologie mogą znacznie ułatwić ten kontakt, przygotowując zwiedzających na bezpośrednie spotkanie z zabytkami.