W dniu 16 lutego 2025 r. (niedziela) w ramach „Dęblińskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej” oraz 155-lecia gminy Irena i 110. rocznicy przywrócenia nazwy Dęblin, odbędzie się „XXXV Rajd Pamięci Narodowej” – rata pierwsza.
Do udziału w rajdzie zaprasza Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach i Rykach, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II.
Wczoraj w godzinach wieczornych ryccy policjanci przyjęli zgłoszenie o kierującym, który nie trzyma się toru jazdy DK-48.
Dzięki obywatelskiej postawie udało się schwytać 33- letniego mieszkańca powiatu ryckiego.
W najbliższy piątek w dęblińskim Domu Kultury będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w niezapomniany wieczór.
W święto zakochanych w Mdk-u odbędzie się koncert pod piękną nazwą, oddającą nastrój Walentynek "Po Prostu Bądź w Objęciach Wiatru".
Przed publicznością wystąpią uczestnicy studia poezji aktorskiej i Poezji Śpiewanej Mdk.
W trakcie wydarzenia odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ,, Dęblińskie Zdjęcie Roku 2024.
Walentynkowy wieczór rozpocznie się o godzinie 18.00 .
W Dęblinie trwają zainaugurowane w styczniu br. obchody 155-lecia gminy Irena oraz 110. rocznicy przywrócenia nazwy Dęblin, którą najpierw otrzymała twierdza i stacja kolejowa, a następnie lotnisko, położone na terenie gminy Irena. Również z siedzibą w Dęblinie została erygowana w 1929 r. parafia pw. Świętego Piusa V Papieża, wydzielona z parafii pw. Świętego Marcina Biskupa w Stężycy i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bobrownikach. W lutym do udziału w tym wydarzeniu, zaprasza Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, dęblińskie parafie pw. Świętego Piusa V Papieża i pw. Chrystusa Miłosiernego, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe w Puławach, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.
W dniach 9, 14 i 16 lutego 2025 r. odbędą się „Dęblińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej”. Do udziału w nowym święcie państwowym –ustanowionym 6 lutego br., zaprasza Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz dęblińskie parafie pw. Świętego Piusa V Papieża i Chrystusa Miłosiernego.
14 lutego to nie tylko walentynki, nie tylko kwestia miłości. To dzień w którym 83 lata temu przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową - jedną z największych i najaktywniejszych organizacji niepodległościowych działających w konspiracji podczas IIWŚ.
To w tych strukturach zapadały wyroki na zdrajców narodu, produkowaliśmy jako jedyni własną broń palną oraz dostarczaliśmy na zachód niezwykle cenne informacje wywiadowcze np. o rakietach V-2.
To niektóre z wielu działalności AK, a spisać wszystkie jest niezwykle ciężko.
31 stycznia 2025 roku w MDK odbył się XXVIII Przegląd Kolęd i Pastorałek szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Dęblina. W zmaganiach wzięły udział chóry i zespoły wokalno- instrumentalne. SP 5 reprezentowały 3 zespoły:
- „Skowronki” z oddziału przedszkolnego w składzie: Michalina Bancerz, Maja Paśnik, Arkadiusz Mitura, Aleksander Kowalski, Łucja Ołdak, Helena Gietka, oraz Zoja Trempała. Zespół zaśpiewał dwie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz pastorałkę „Tylko jedna jest taka noc”.
W nagrodę uczniowie otrzymali statuetkę oraz wyróżnienie. Dzieci do konkursu przygotowała wychowawczyni – p. Renata Cieśla
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oferuje bogatą ofertę na czas drugiego tygodnia ferii zimowych w naszym regionie.
Nabór na półkolonie jest otwarty.
Uczestnicy muszą mieć ukończone 9 lat. Koszt pobytu to 300zł.
Dokładny termin 24-28 luty.
W minioną środę 29 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie.
Wydawnictwo medyczne ,,Termeida’’ wraz z redakcjami ,,Menadżera Zdrowia i ,,Kuriera Medycznego’’ wręczyły nagrody.
14 lutego br. w województwie lubelskim wystartuje 7. edycja „Ferii z WOT” organizowanych przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej.
To ostatnia szansa, aby zdążyć z formalnościami i zrealizować swoje marzenia o wojsku. Na szkolenie mogą zgłaszać się pełnoletni uczniowie, studenci, nauczyciele oraz wszyscy, którzy chcą spędzić zimowe ferie aktywnie i pożytecznie.