Dzisiaj jest wtorek, 22 września 2020 r., 266 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Święto Pułkowe 15. Pułku Piechoty „Wilków”
Dodał: admin, 11-09-2020 11:12, odsłon: 312

W dniu 6 września br. odbyło się Święto Pułkowe 15. Pułku Piechoty „Wilków”.

 

W tym roku Święto było obchodzone w wyjątkową setną rocznicę Bitwy pod Stefankowicami, w której Pułk pokazał swoją niezwykłą waleczność i odniósł zwycięstwo.

 

Harmonogram uroczystości był nieco inny niż w poprzednich latach. Święto rozpoczęło się złożeniem wieńca przez przedstawicieli władz samorządowych miasta przed epitafium 15. Pułku Piechoty „Wilków” oraz uroczystą Mszą Świętą w kościele parafii Piusa V Papieża w Dęblinie. Wspólnego sprawowania eucharystii dokonali Proboszcz tej że parafii ksiądz Zbigniew Daniluk wraz z Proboszczem parafii Chrystusa Miłosiernego księdzem Andrzejem Kanią i wikarym parafii Matki Boskiej Loretańskiej kapelanem Markiem Pruszkowskim. Patriotyczne kazanie wygłosił Proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bobrownikach ksiądz Dariusz Cabaj.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem 15. Pułku Piechoty „Wilków” przy ulicy Podchorążych, gdzie zebrali się uczestnicy. Uroczystości przed pomnikiem rozpoczęły się wprowadzenie pocztów sztandarowy jednostek wojskowych, instytucji oświatowych i społecznych. Odśpiewano hymn państwowy. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Miasta Dęblin Beata Sielecka przypominając historię i zasługi Pułku:

 

„…Święto pułkowe 15 pułku Piechoty „Wilków” jest ustanowione i zatwierdzone przez Marszałka Józefa Piłsudzkiego w rocznicę boju stoczonego 1920 roku pod Stefankowicami podczas ofensywy jesiennej.


W tej bitwie 15 pułk pokazał swoją siłę i odwagę. Dokładnie 5 września waleczni żołnierze 15. Pułku Piechoty „Wilków” uderzyli na będące w odwrocie oddziały kawalerii Budionnego, które broniły wzgórz w okolicach Kułakowic. Kawaleria sowiecka kontratakowała ze wzgórza Moniatycz bez powodzenia. Po odparciu kontrataków, 15 pułk piechoty nacierał i opanował Stefankowice, Ubrodowice i Moniatycze…

 

Tak więc dzisiejsze święto jest szczególne, ponieważ obchodzone w setną rocznicę Bitwy pod Stefankowicami.

 

…Stajemy dziś pod tym pomnikiem, który upamiętnia bohaterskie czyny żołnierzy nazwanych zaszczytnym mianem „Wilków”. Niech nasza obecność w tym miejscu stale przypomina nam, że nie zawsze Ojczyzna była wolną i niepodległą, ale zawsze miała oddanych synów, którzy przelewali za nią swoja krew.” – fragmenty przemówienie Burmistrz Miasta Dęblin.

 

Podporucznik Leszek Mućka z 1. BDM prowadził całą uroczystość oraz odczytał apel poległych. Przedstawiciele obecnych instytucji złożyli kwiaty oraz zapalali znicze pod pomnikiem 15 Pułku Piechoty „Wilków” oddając hołd poległym żołnierzom.

 

Wyniosłość Święta Pułkowego podkreśliła uroczysta salwa honorowa wykonana przez Kompanie Reprezentacyjną 1 Batalionu Drogowo – Mostowego im. Romualda Traugutta, oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz udział konnej Ułańskiej Straży Tradycji i Wiary z Bobrownik. Dodatkową atrakcją była przygotowana przez 22. Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie i 1. BDM wystawa sprzętu wojskowego.

 

Dalsze części uroczystości to wizyty na cmentarzach Balonna i parafialnym, gdzie oddano hołd poległym tam żołnierzom zapalając znicze i składając wieńce na dęblińskich miejscach pamięci narodowej.

 

W święcie udział wzięły władze samorządowe Miasta Dęblin, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele środowisk wojskowych, poczty sztandarowe instytucji państwowych, rodziny żołnierzy 15 Pułku Piechoty „Wilków”, kombatanci, organizacje społeczne oraz mieszkańcy Dęblina.

 

Organizatorami uroczystości jest:

Miasto Dęblin i 1. Batalion Drogowo – Mostowy im. Romualda Traugutta.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W dniu 17 września 2020 roku 20 osobowa grupa uczniów rozpoczęła udział w XXVIII Ogólnopols...
17 września odbyło się oficjalne otwarcie biblioteki na os. Wiślana po remoncie. Projekt: „Nowoc...
W sobotę 12.09 w godz. 13.00 - 16.00 w Miejskim Domu Kultury nad Wisłą, odbyło się spotkanie organizator&...
Uchwałą Nr 9/2020 Zarządu Stowarzyszenia LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej" z dnia 14 września 2...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
KUPIE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,ORDERY STARE WOJSKOWE TELEFON 694-972-047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mun...
Szczegóły ogłoszenia

KUPIE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE TELEFON 694972047
Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mun...
Szczegóły ogłoszenia

Płytki ze starej cegły płytki z cegły lico środki narożniki płytka podłogowa cegła
Wszystkie aktualności na stronie: [url=https://www.facebook.com/OLD-BRICKS-P%C5%82ytki-z-Ceg%C5%82y -101607941322063/?modal=adm...
Szczegóły ogłoszenia

Mów po niemiecku – indywidualnie dla dorosłych online
Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz czasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integ...
Szczegóły ogłoszenia

Kuchnie węglowe, na drewno, pellety, piecyki, kominki
Kuchnie węglowe, na drewno, na pellety (także z zamkniętą komorą spalania do domów z rekuperacją), kuchnie elektryczne, gazowe i...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook