Druga fala pandemii skutkuje zwiększoną liczbą wniosków o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Dzięki „Platformie Wsparcia WOT” proces wnioskowania o pomoc wojska jest maksymalnie uproszczony i odbiurokratyzowany.
Od połowy października br. lubelscy Terytorialsi przeszli na przeciwkryzysowy tryb działania, ale nadal prowadzą rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej.
Do końca roku 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi jeszcze dwa szkolenia podstawowe dla ochotników.
W związku z otwarciem nowego skrzydła szpitalnego w radomskim areszcie Służba Więzienna poszukuje personelu medycznego.
W nowoczesnej placówce pracę znajdzie kilkadziesiąt osób: (internista, psychiatra, kardiolog, urolog) pielęgniarki, terapeuci, psycholog oraz technik elektroradiologii.
W Areszcie Śledczym w Radomiu powstał, jedyny w województwie mazowieckim szpital przywięzienny.
Dotychczas osadzeni z mazowieckich zakładów karnych i aresztów śledczych wymagający hospitalizacji przebywali w publicznych placówkach zdrowia pod konwojem funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Przy lubelskich szpitalach działa już osiem punktów wymazowych w pełni prowadzonych przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT.
Lista takich punktów na mapie naszego województwa szybko powiększa się.
Punkt wymazowy 2 LBOT działa również przy szpitalu w Rykach
Zgodnie z zapisami umowy na dostawę samolotów szkolenia zaawansowanego dla Sił Powietrznych RP, rozpoczęła się dostawa kolejnych sztuk M-346 Bielik.
Od 17 października w całym kraju wprowadzono nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będą na bieżąco wprowadzane kolejne ograniczenia.
Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej.
Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Powiar rycki znalazł się na "czerwonej" liście.
Strefa czerwona:
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
Od czwartku 15 października wracają godziny dla seniorów.
W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.
„Nikogo nie zostawiamy” To tytuł fotografii autorstwa ppor. Roberta Wosia z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina, która znalazła się w finale prestiżowego Konkursu Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art 2020”.
Zapraszamy przed telewizory wtorek 13.10 o godz. 21.40 do TVP 1 na program EXPRES REPORTERÓW na reportaż z tego przedsięwzięcia, autorstwa Andrzeja Mańkowskiego.
Reportaż udało się zrealizować dzięki pomocy Miasta Dęblin i Odbudowy Przystani Dęblin.
Tematyka reportażu będzie dotyczyła "ODYSEI WIŚLANEJ", projektu Leszka Naziemca i Łukasza Tkacza.
Poruszona zostanie także ważna tematyka utonięć w Polsce i ich najważniejszej przyczyny.